مقالات

 • 63
 • 1 مرتبه
جوشکاری حرفه ای به زبان ساده ( نکات و ترفندها)

جوشکاری حرفه ای به زبان ساده ( نکات و ترفندها)

دوشنبه 16 اردیبهشت 1398

چگونه جوشکاری کنیم؟

جوشکاری یا smaw کاری حرفه ای و مهارتی است و امروزه تبدیل به یک شغل کاملا تخصصی شده که برای یادگرفتن آن نیاز به یک استاد آموزش جوشکاری داریم. انواع روش های جوشکاری متداولی که امروزه از آن استفاده  می شود عبارتند از: جوشکاری آرگون، جوشکاری زیرآب، جوشکاری co2، جوشکاری mig) ) میگ و ... که به جوشکاری مدرن نیز معروف هستند.

شاید برای شما پیش آمده باشد که نیاز به انجام این کار پیدا کرده باشید که با در نظر گرفتن چند نکته اولیه می توانید کار خودتان را راه بیاندازید و از صرف هزینه های زیاد این کار که ممکن است از دست خودتان بربیاید صرفه نظر کنید.

در ادامه با روش جوشکاری با الکترود که به جوشکاری برق معروف است آشنا می شویم:

در ابتدا باید لوازم مورد نیاز را آماده کنید. دستگاه جوش خود را  در محیط کار قرار داده و کابلی که به انبرجوش متصل شده را به فیش مثبت و کابلی که به انبر اتصال متصل شده را به فیش منفی متصل کنید. دستگاه را روشن کرده و توسط ولووم انتخاب آمپر شماره ی آمپر مورد نیازتان را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که انتخاب آمپر بستگی به قطر الکترود و قطر فلزی که برای جوشکاری انتخاب کرده اید دارد. انبر اتصال را به قسمتی از فلزی که قرار است بر روی آن جوشکاری کنید متصل کنید. سپس انبر جوش را بدون جوش دادن روی سطح کار بکشید تا  نوک الکترود جرقه بزند و بدون قطعی سیم جوش رو فلز سر بخورد چندبار این کار را تمرین کنید تا دستان عادت کند. لازم است بدانید در روش جوشکاری با الکترود انتخاب الکترود با کیفیت بسیار اهمیت دارد و در تمیزی و راحتی جوشکاری تان بسیار موثر است. انبر را در یک دست کاربردی خود قرار دهید ( اگر راست دست هستید در دست راست) و آن دست دیگر بر جایی محکم تکیه دهید تا در حین جوشکاری تعادل خود را حفظ کنید تا تسلط بیشتری داشته باشید.به این نکته مهم توجه داشته باشید که انواع جوشکاری نیازمند رعایت شرایط کاملا امن برای کاربر است حتی جوشکاری ساده. پس رعایت نکات ایمنی و استفاده از لوازم ایمنی حرفه ای بودن شمارا ثابت می کند.  توصیه می شود بدون داشتن لوازم ایمن مثل دستکش کار ماسک جوشکاری استاندارد استفاده نکنید چون خسارات جبران ناپذیری برایتان بوجود خواهد آمد.

اینورتر جوشکاری آروا مدل Arc 160c 2117در انتخاب ماسک جوشکاری از ماسکی که شیشه ی استاندارد بر روی آن نصب شده باشد. ( ترجیحا ماسک کلاهی) تا شرایط راحت تری را برای خود فراهم کرده، تسلط بیشتری بر روی کار خواهید داشت. چون هر دو دستتان خالی می شود و لازم نیست با یک دست ماسک را نگه دارید لازم به ذکر است که شیشه ماسک باید شماره ۹ باشد و استفاده از شیشه هایی با شماره تیرگی  پایین تر به چشم تان آسیب جدی وارد خواهد کرد. اگر کفش ایمنی کار در دسترس داشته باشید و ازآن استفاده کنید ایمنی خود را کامل کرده اید.

قبل از انجام جوشکاری سطح کار باید صاف، تمیز و عاری از هرنوع آلودگی باشد و اگر از فلزات زایعاتی استفاده می کنید نباید رنگ یا ضد زنگ داشته باشد چون وجود رنگ یا ضد زنگ مانع اتصال الکترود به فلز شده وباعث قطع و وصل شدن و آسیب زدن به دستگاه می شود.

دو قسمت تلاقی فلز را بهم بچسبانید و الکترود را در بین شیار فلز از بالا به پایین بکشید و به صورت یکنواخت جوشکاری را ادامه دهید وسعی کنید تا پر شدن شیار از الکترود ذوب شده کار را قطع نکنید.

دقت داشته باشید که اگر در ابتدای جوشکاری شیار فلز سوراخ شد واصطلاحا آب کرد آمپر اینورتر یا دستگاه جوش تان بالاست و باید آمپر را پایین بیاورید. نکته ای که باید یادآور شد این است که با تمرین زیاد میتوانید میزان آمپر مورد نیاز و بهترین روش برای جوشکاری را تشخیص دهید.

در اینورتر های جدید دو ولوم وجود دارد که ولوم دوم که اصطلاحا به ولوم

Arc forc معروف است که کار آن نفوذ جوش است. این ولووم جوش یا همان مواد مذاب شده را به عمق فلز نفوذ می دهد و معمولا برای فلزات با قطر بیشتر استفاده می شود.

همه چیز به دقت و تمرکز جوشکار به محل حوضچه ی مواد مذاب وابسته است تا با مشاهده نحوه تشکیل حوضچه مذاب بتواند الکترود را بخوبی هدایت کند و آن را به سمت جلو پیش ببرد تا تمام قسمت های شیار همین حوضچه تشکیل شده و دو قسمت شیار بعد از جدا شدن الکترود تبدیل به سطحی یکنواخت شود.

بعد از این باید ناحیه ای که جوشکاری در آن انجام شده است را از گِل جوش پاک و تمیز کرد که این کار را می توانید با چکش گِل زنی که معمولا در کارتن اینورتر ها قرار دارد ویا با یک چکش به ناحیه ی اتصال که الکترود در آنجا ذوب شده است ضربه بزنید تا جوش هایی که نچسبیده اند یا همان گِل جوش ها کنده شده و جوش های محکم و چسبیده تشخیص داده شوند تا اگر قسمتی به خوبی جوش داده نشده دوباره جوشکاری کنیم و سپس با سنگ زنی و پرداخت سطحی یکنواخت را شکل داد.

در ادامه به بعضی از توصیه‌های کاربردی که دانستن آنها ضروری است می‌پردازیم:

هیچ گاه در مجاورت مواد قابل اشتعال جوشکاری نکنید.

هرگز روی مخازنی که حاوی مواد قابل اشتعال بوده اند جوشکاری نکنید.

بدون استفاده از وسایل تنفسی شخصی یا تهویه کافی در فضاهای محبوس جوشکاری نکنید.

هرگز به اشیایی که تازه بر روی آنها جوشکاری کرده اید دست نزنید چون بسیار داغ است.

هیچ گاه بدون عینک مناسب اقدام به سنگ زنی یا تقه زنی نکنید.

برای جلوگیری از خطر برق‌گرفتگی از ایستادن در مکان‌های مرطوب خودداری نموده،از یک زیر پایی عایق استفاده کنید و از اتصال بدنه ماشین جوشکاری به زمین اطمینان حاصل نمایید.

از جوشکاری فلزات گالوانیزه در محیط‌های بسته جداً خودداری کنید.

دستگاه جوش 160 آمپری آینهل مدل BT-EW 160نکات ایمنی: 

ایمنی در برابر برق گرفتگی

احتمال برق گرفتگی در فصول گرم و مکان هایی که رطوبت در آنها بالاست بیشتر است. زیرا زمانی که بدن عرق کرده و پوست بدن مرطوب است مقاومت بدن در برابر عبور جریان پایین می آید. به همین منظور به جوشکاران توصیه می شود علاوه بر استفاده از گیره های عایق شده و الکترودهای روکش دار، در هنگام تعویض الکترود یا زمانی که قوس خاموش است در جای مرطوب قرار نگیرند زیرا ممکن است در این حالت نیز در خطر برق گرفتگی قرار بگیرند. ولتاژ برق جوشکاری در شرایط معمولی برای اپراتور خطری ندارد مگر آنکه اختلالی در عملکرد نیروی برق وارد شده به دستگاه ایجاد شود که خطرآفرین است.

انبر جوش باید از عایق پوشیده شده و عایق آن سالم باشد زیرا در صورت آسیب دیدگی اگر جوشکار دستکش خود را دربیاورد احتمال برق گرفتگی بالا می رود.  علاوه بر آن می توان تا سرد شدن گیره اول از گیره دیگر استفاده نمود.

ایمنی در برابر حریق

از انجام جوشکاری در مکان هایی که مواد اشتعال زا وجود دارند باید اجتناب شود. اما اگر جوشکاری در مکان هایی که در مجاورت با مخازن حاوی گاز یا مایع اشتعال زا قرار دارند تمام احتیاط های لازم باید رعایت شود. در صورت استفاده از دستگاه جوشکاری سیار، خطر احتمال بروز حریق در محل باید بررسی شده و قبل از شروع جوشکاری ایمنی لازم رعایت گردد. گاهی اوقات نازک بودن قطر کابل باعث گرم شدن و در نتیجه سوختن عایق آن می شود, یا ممکن است گیره الکترود به دلیل بی احتیاطی بر زمین بیفتند و به دلیل کاربرد نادرست یک مدار کوتاه در دستگاه ایجاد شود. با توجه به این دلایل نگهداری و رعایت نکات ایمنی باید با توجه بیشتری صورت گیرد تا احتمال بروز حوادث به حدالقل برسد.

گروه تولید محتوای ابزار ایران

برای دیدن مقالات بیشتر کلیک کنید

فایل های پیوست

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
 • ‌iman

  1398/02/17 10:43:54
  • 0
  • 4
  ممنون بابت مقاله خوبتون
ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول

نماد اعتماد الکترونیکی

logo-samandehi